Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

baskı öncesi grafik tasarım önerileri

Basılmasını istediğiniz bir çalışmayı tasarlamadan önce aşağıdaki önerilerimizi gözden geçirmeniz, faydalı olacaktır..

Öncelikle şunu bilmeniz gerekli ; matbaa baskılarında CMYK renk formatı ana formattır.

Bütün görüp, görebileceğiniz renk çeşitliliği bu 4 temel rengin karışımından meydana gelir.

C:(Cyan) – Mavi     M:(Magenda) – Pembe   Y:(Yellow) – Sarı   K:(BlacK) – Siyah rengi temsil etmektedir.

  • Bilgisayarlarda kullanılan RGB renk modu nedir ?

RGB renk modu, yani R:(Red) - Kırmızı , G:(Green) –Yeşil B:(Blue) - Mavi  bilgisayar monitörlerinin görüntüleri gösterdiği renk modudur. Matbaa baskı sistemlerinde tercih edilmez. Bilgisayar monitörleri görüntü gösterebilmek için her bir pixeldeki ışığı farklı renklerde yakarak veya söndürerek ekrandan önümüze getirir. Kısacası RGB renk modu , renk ışıklarının , ekrandan yansıması ile gözümüzle gördüğümüz halidir.

CMYK renk modu ise basılan dokümanın matbaa mürekkepleriyle oluşturulmuş halidir.Belki bazılarınız şunu diyecektir; "ikisi de ışığın yansımasından oluşur, gözlerimiz bu şekilde görür." RGB direk monitörlerin ekranındaki ışık kaynağından gelen saf görüntüdür. CMYK ise boyalı yüzeylerin ölçülmesinde kullanılan, dolayısıyla matbaa mürekkepleri ile basılı kağıttan yansıyan ve gözümüzün gördüğü ışığın görüntüsüdür diyebiliriz.

CMYK ve RGB formatları arasında bir kısım renk farklılığı olabilir.%10-%15 kadar.Bu yüzdendir ki grafik tasarım çalışmalarınız CMYK formatında olursa renkler aslına en yakın halde çıkar.

Çalışmalarınızı RGB modunda çalışmış iseniz , Renk modunu CMYK formatına çevirerek kayıt etmelisiniz.   

Fakat yine RGB modundan CMYK moduna çevrilmiş işlerde de bir kısım renk derinliği (renk adeti eksikliği – tonlama eksikliği) kaybı söz konusu olabilecektir.Bu yüzden grafik tasarımlarınıza başlarken direkt CMYK renk modunda çalışılmalıdır.

Öncelikle tasarımını yaptığınız çalışmanız farklı bilgisayar programlarında ise programınızın PDF veya TIFF formatında kayıt edilebilir olduğundan emin olunuz.Word’de PDF kayıt imkanı da vardır.

Grafik çalışmalarınızı , Word ortamında hazırladıysanız , öncelikle Menü’den; Dosya > Farklı Kaydet > Dosya Türü > PDF  seçerek çalışmanızı PDF formatında kayıt edebilirsiniz.

Photoshop  ortamında hazırladıysanız, yine sol üst kısımdaki menüden; File (Dosya) > Save As (Farklı Kaydet) > Format (Dosya Türü) > Photoshop PDF formatında kaydedin.Bu alandaki "Color" kısmında: “Layers” ve “CMYK” seçeneği seçili olmalı.Bir çok farklı program için genelde bu menü sistemi kullanılır.

Bunun dışında , herhangi bir grafik yazılımında tasarımınızı çalışırken ; Color (Renk Derinliği) seçeneği; C(Cyan) , M(Magenda) , Y(Yellow) , K(Black) yani CMYK ve Resolution (Çözünürlük) en az 300DPI olarak seçili olmalı.DPI artıktıkça pixel sıkıştırması artacak, bu şekilde çalışmalarınız, kalite kaybına uğramayacaktır. Baskı için yeterli bir değerdir.

  • Peki ama hangi dosya formatı , baskıya daha uygun ? PDF , JPEG, TIFFPNGEPSCDRPSDAI veya diğerleri..

JPEG yada JPG dosya formatı matbaa sektöründe pek tercih edilmez. JPEG sıkıştırmasında genellikle renk derinliğini (renk adeti - tonlama) azdır ve resime zoom (yakınlaştırıldıkça) yapıldıkça resim detaylarının pixelleştiğini (mozaikleşme diyoruz) görürsünüz.Bu da detayları kaybettiğiniz anlamına gelir.

Fakat bazı durumlarda JPEG kullanılabilir.Örneğin 300MB’lık bir banner bastıracaksanız bunu daha az bir kayıpla , 20-30MB gibi daha az boyutlu bir dosyaya sıkıştırabilirsiniz. Aynı şekilde JPEG üzerinden yapılan baskı, kalitesiz sonuçlar verecektir.

  • Gelelim  diğer dosya kayıt formatlarına ;
  • PNG formatı kullanışlıdır fakat , RGB renk modunda kayıt eder; CMYK renk modu gerektirmeyen çalışmalarınızda kullanılabilir. Şeffaf kullanmak istediğiniz alanlara izin verir fakat baskıda pek tercih edilmez.
  • TIFF kayıt formatı en sağlam en güvenilir  modlardan biridir , fakat dosya boyutları gerçekten çok büyük olabilir. Ayrıca bir çok program ile uyumludur, sorunsuzca açılabilir , üzerinde çalışılabilir. Basım için bize iletebilirsiniz.Çok sıklıkla tercih edilir.
  • EPS dosya kayıt formatı da en güvenilir formatlardan biridir, baskı için uygundur. Fakat her programda açamayabilirsiniz, dosyayı açtığınızda programdan programa versiyon farklılıklarında , dosyanın açılışında farklılıklar gösterebilir.Grafik tasarımın hazırlandığı bilgisayardaki fontları, başka bir bilgisayarda açamayabilirsiniz.Alternatif olarak tercih edilebilir.
  • CDR dosya formatı Corel Draw dosya formatıdır.En çok kullanılan, en güvenilir formatlardan biridir. Uyumsuzluk sıkıntıları çıkarmaz.Dosya boyutları büyüktür, detaylar kayıpsızdır, sorunsuzdur.Direkt baskıya uygundur.Gönül rahatlığı ile bize iletebilir ve baskılarınızı hemen almaya başlayabilirsiniz..

CorelDRAW'ın açabildiği, import edebildiği dosya türleri:
AI, BMP, CAL, CLK, CDR, CDX, CGM, CMX, CPT, CPX, CSR, CUR, DES, DOC, DOCX, DSF, DRW, DST, MGX, DWG, DXF, EMF, EXE (Bitmap Resource), FH, FMV, FPX, GEM, GIF, HTM, ICO, IMG, JP2, JPG, MAC, NET, NAP, PCD, PSD, PCX, PDF, PIC, PCL, PNG, PLT, PP4, PP5, PPF, PPT, PS, EPS, PRN, PSP, PUB, RAW, RIFF, RTF, SCF, SHW, SVG, SVGZ, TGA, TIFF, TXT, WSD, WB, WQ, WK, WMF, WP4, WP5, WPD, WPG, WSD, WI, XCF, XPM, XLS.

Corel DRAW yaklaşık 80 farklı dosya türünü de açabilmektedir.
CorelDRAW'ın kaydedebildiği, export edebildiği dosya türleri:
AI, PFB, BMP, CAL, CGM, CMX, CPT, CUR, DOC, DWG, DXF, EMF, EPS, FMV, FPX, GEM, GIF, ICO, IMG, JP2, JPG, MAC, PCX, PDF, PCT, PLT, PNG, PP5, PPF, PSD, RTF, SCT, SVG, SVGZ, SWF, TGA, TTF, TXT, WMF, WP4, WP5, WPD, WPG, WSD, WI, XMP.

Yaklaşık 50 kadar dosya türünü de oluşturabiliyor ve her dosya türü içinde farklı filtreleri bulunmakta.Yani bir AI belgesi kaydedecekseniz AI versiyonundan tutun da yazıları convert ederek de kaydetme gibi bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • PSD dosya kayıt formatı Adobe Photoshop kayıt formatıdır. Kaliteli baskı için matbaa’da basılacak işlerin çözünürlüğü en az 300DPI ve renk formatı da CMYK olmalıdır.Bazen programdan programa versiyon farklılıklarından dolayı, dosyanın açılmasında ve görüntülenmesinde uyumsuzluk sorunları oluşabilir. Alternatif olarak tercih edilebilir.
  • PDF dosyaları , yine en güvenilir , baskıya en uygun dosya formatlarından biridir. Ayrıca dosya kayıt sırasında sıkıştırma kalitesini (Baskı Kalitesi / Press Quality) seçerek yüksek tutarsanız sıkıntısız bir şekilde baskı yapılır. Kalite kaybına uğranmaz. Gönül rahatlığı ile dosyalarınızı bize yollayabilir hemen baskılarınızı almaya başlayabilirsiniz..
  • Artık basılmasını istediğiniz çalışmalarınızda en temel ve en önemli bilgilere sahipsiniz. Hemen bize çalışma dosyanızı göndererek, basılmasını istediğiniz işleri alabilirsiniz.. 

 

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?