Baskı Sonrası Yüzey Koruma

BASKI SONRASI YÜZEY KORUMA İŞLEMLERİ

Baskı Yüzey Koruma İşlemi Nedir ? : Cilt işi bittikten sonra kitap, dergi, broşür, dosya vb. gibi materyallerin üzerine güzel bir görüntü vermek ve dış etkenlerden korumak için yapılan bir işlemdir. Bunlar selefon, laklama ve verniktir.

Selefon Kaplama Nedir ?
Basılı broşür, dosya, kitap kapağı gibi çok kullanılan basılı materyallerin dış etkenlerden korunması (güneş, nem, yağ vb.) için baskı yüzeyine sıvama yoluyla kaplanan ince bir jelatindir. Matlık veya parlaklık etkisi yaratabilir.Mat ve parlak selefon olarak iki çeşittir.

Lak Nedir ? : Broşür, kitap kapağı, katalog, dosya, davetiye gibi işlerde baskıyı dış etkenlere karşı korumak ve ürüne parlaklık kazandırmak için baskı yüzeyine mürekkep gibi uygulanan bir madde. Kanserojen etkisi nedeniyle gelişmiş ülkelerde kullanımı giderek azalmaktadır.

Vernik Nedir ? : Baskı yüzeyine uygulanan koruma işlemlerinden biri olup dayanıklılık ve parlaklığı lak kadar olmasa da yüzeye uygulanması kolay bir madde.

Laminasyon Kaplama Nedir ? : Matbaada basılan materyallerin , özel üretilmiş  şeffaf PVC malzemeden imal ve içi özel yapışkanlı bir madde içeren laminasyon kaplama malzemesi kullanılarak , ısı ve basınç yardımıyla kaplandığı materyalin her iki yüzünü de saran , sağlam , suya dayanaklı halen getiren kaplama işlemidir. Laminasyon ebatları A3, A4, A5 ve benzeri muhtelif ebatlarda ve kalınlıklarda bulunmaktadır.